Inteligentny dom ułatwi życie

Idea inteligentnych domów polega na połączeniu poszczególnych układów instalacji w jeden, by w ten sposób użytkownik mógł zarządzać nimi wszystkimi z jednego panelu sterowania. Oprócz tego, za pomocą zaprogramowania sterowników tych układów, dom również podejmować może automatycznie akcje w przypadku wystąpienia określonych zdarzeń. Jak taki typ instalacji może ułatwić życie domownikom? O tym w dalszej części artykułu.

Instalacje inteligentne zakładane są głównie ze względów zwiększenia bezpieczeństwa domu lub w celu wygenerowania oszczędności, które wbrew pozorom – mogą być znaczne. Zwiększenie bezpieczeństwa domowników to przede wszystkim zintegrowanie systemów alarmowych oraz przeciwpożarowych. Inteligentny dom zadba, by w porze wieczornej drzwi zostały zamknięte „na klucz”, sprawdzi czy brama wjazdowa do posesji jest zamknięta oraz włączy system alarmowy wraz z przeciwpożarowym gdy domownicy opuszczą budynek. W przypadku jakichkolwiek zdarzeń, wspomnianych w poprzedniej części artykułu, dom sam podejmie akcję – uruchomi alarm, jednocześnie powiadamiając użytkowników znajdujących się poza domem.

Sterowanie i komunikacja

W jaki sposób dom komunikować może się z domownikami? W przypadku sterowania domem z wewnątrz możliwe jest to przede wszystkim z centralnego panelu zarządzania, zamontowanego w jednym z pomieszczeń. Nie musi być on tylko jeden – w całym domu może znajdować się ich kilka, zależnie od preferencji użytkownika oraz typu instalacji. Kolejnym sposobem sterowania, obecnie najbardziej popularnym, jest sterowanie z poziomu komputera (najczęściej laptopa) oraz urządzeń mobilnych typu tablet lub smartphone. Specjalne programy umożliwiające wydawanie poleceń inteligentnym instalacjom działają na każdym typie urządzeń, niezależnie od rodzaju systemu operacyjnego.

Inteligentny dom to także oszczędności, najczęściej z tytułu ogrzewania lub zużycia energii elektrycznej. Sterowanie ogrzewaniem w poszczególnych pomieszczeniach jest całkowicie możliwe, tak samo jak decydowanie, gdzie w tej chwili powinno być włączone oświetlenie. Tak jak w przypadku systemów bezpieczeństwa, również w tym zakresie inteligentny dom może podejmować określone akcje – wyłączyć światła w danym pokoju, w którym nie ma domowników lub zmniejszyć poziom ogrzewania na czas wietrzenia wybranego pomieszczenia. Warto zainteresować się tematem inteligentnych instalacji, gdyż mimo że są one obecnie dość drogie, w niedługim czasie mogą stać się standardem dostępnym dla większości ludzi.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *