Konserwacja mebli z politurą – krok po kroku

jak odnowić meble z politura

Stare meble z politurą to niezawodny sposób aby nadać niepowtarzalnego charakteru wnętrzu, zarówno temu urządzonemu w konwencji klasycznej, jak i w nowoczesnej. Co istotne, wielu dziedziczy takie sprzęty po dziadkach i pradziadkach i, niestety, bardzo często pozostawia je zapomniane na strychu. Za taki stan rzeczy odpowiadają zwykle rozmaite uszkodzenia i niedoskonałości, które, w oczach laika, dyskwalifikują meble. Wystarczy jednak nieco zgłębić temat, aby przekonać się, że odnawianie mebli z politurą wcale nie jest takim skomplikowanym zadaniem.

Jak odnowić meble z politurą – krok 1

Renowacja jakichkolwiek sprzętów powinna zawsze zacząć się od dokładnej oceny ich stanu i określenia zakresu koniecznych prac. Najczęściej mamy do czynienia z uszkodzoną wierzchnią powłoką, na niej zatem skupimy tutaj uwagę. Pierwszym krokiem będzie usunięcie starej politury, które możemy przeprowadzić na dwa sposoby, mechaniczny lub chemiczny. Metoda mechaniczna polega na zastosowaniu papieru ściernego lub szlifierki. Jest stosunkowo łatwa i szybka, jednak sprawdza się wyłącznie w przypadku gładkich, prostych powierzchni. Przy bardziej skomplikowanych zdobieniach lub rzeźbieniach konieczne może się okazać zastosowanie techniki chemicznej. Wiąże się ona z koniecznością zakupu specjalistycznych preparatów, które, naniesione na mebel, powodują złuszczenie politury.

Jak odnowić meble z politury – krok 2

Kiedy już uporamy się z usuwaniem starej powłoki, możemy przystąpić do właściwej części prac, czyli aplikacji nowej politury. Tutaj, już na starcie warto mieć świadomość, że jest to zadanie wymagające sporo cierpliwości, dokładności i precyzji. Politurę możemy zakupić gotową lub przygotować samemu. Jeżeli zdecydujemy się na drugą opcję, musimy się zaopatrzyć w słój oraz płatki szelakowe w kolorze dopasowanym do odcieniu drewna. Wrzucamy je do naczynia, zalewamy spirytusem w proporcjach 1:4, czyli jedna część szelaku na cztery części alkoholu, a następnie zakręcamy i odstawiamy w ciepłe, suche miejsce na minimum 24 godziny. W tym czasie od czasu do czasu mieszamy. Kiedy płatki całkowicie się rozpuszczą, przelewamy miksturę przez gazę i odstawiamy roztwór jeszcze na jakiś czas dla odparowania i uzyskania optymalnej gęstości. Następnie możemy przystąpić do aplikowania politury na przygotowaną uprzednio powierzchnię. Najlepiej posłużyć się w tym celu tamponem owiniętym bawełnianą szmatką. Pierwszym etapem jest gruntowanie, które przygotowuje drewno na przyjęcie właściwej warstwy politury, na którą składa się kilka, a nawet kilkanaście warstw roztworu. Ostatni krok, to polerowanie, które wykonuje się wełną stalową lub ścierną o parametrach 00 lub 000. Więcej informacji znajdziecie w tym poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-odnawiac-meble-z-politura-poradnik

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

More Posts

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *