Piękne japońskie ogrody – poradnik

aranżacja japońskiego ogrodu

Ogrody japońskie to wprost wymarzone oprawa dla nowoczesnej architektury. Ich naturalna prostota oraz dbałość o detale przy jednoczesnej oszczędności formy sprawiają, że idealnie komponują się one z minimalistycznymi bryłami urozmaicając je przy tym oraz kreując przyjazną atmosferę. Tutaj należy sobie jednak zadać pytanie, jak założyć japoński ogród i czy można to zrobić samodzielnie, czy też nie obędzie się bez wsparcia fachowca?

Jak urządzić japoński ogród?

Wbrew pozorom, japoński ogród można z powodzeniem zaaranżować samemu, wymaga to jednak zgłębienia rządzących tego typu nasadzeniami zasad oraz sporego wysiłku włożonego w pielęgnację. Co więcej, dla pełnego zrozumienia zagadnienia konieczne będzie poznanie przynajmniej podstaw stojącej za tym wszystkim filozofii. Na początek jednak należy zadać sobie pytanie jak wygląda japoński ogród? Otóż, najprościej rzecz ujmując, powinien możliwie jak najlepiej naśladować naturalne krajobrazy wydobywając z nich przy tym to, co najpiękniejsze. I choć może brzmi to dość prosto, to tak naprawdę jest znacznie trudniejsze niż stworzenie bardziej formalnego ogrodu. Po pierwsze warto wiedzieć, że Japończycy pielęgnację roślin traktowali jako formę medytacji, która może doprowadzić do zrozumienia ostatecznej rzeczywistości i, co za tym idzie, oświecenia. Dlatego też nie szczędzili czasu poświęcanego na to zajęcie, co zaowocowało wykreowaniem doskonałych w swej prostocie form. Sztandarowym przykładem są tu drzewka bonsai, element, który powinien znaleźć się w każdym japońskim ogrodzie. Drugą istotną kwestią jest woda wprowadzająca do krajobrazu element ruchu. Najlepiej sprawdza się woda płynąca pod postacią strumieni lub kaskad, jednak niewielkie stawy również zdadzą egzamin. Co ciekawe, Japończycy często zastępowali cieki wodne żwirem zagrabionym starannie na podobieństwo wodnych wirów i fal. Rozwiązanie to daje bardzo ciekawy efekt, dlatego z powodzeniem możemy je zastosować na naszych działkach. Wreszcie, rzecz niemniej ważna to skały i głazy, które mają za zadanie symbolizować górskie szczyty.

Ogród japoński – aranżacje

Uzbrojeni w wiedzę teoretyczną możemy przystąpić do aranżacji ogrodu. Pierwszym krokiem będzie tu wybranie roślin. Najlepszą opcją będą te powszechnie spotykane w Kraju Kwitnącej Wiśni, takie jak azalie, różaneczniki, rododendrony, klony palmowe czy sosny. Dodatkowo warto uzupełnić aranżację o kwiaty, byliny oraz pnącza, na przykład bluszcze, barwinki, tawułki czy piwonie. Kolejnym niezbędnym elementem w ogrodzie japońskim jest ścieżka. Powinna wić się malowniczo wśród roślin, a na każdym zakręcie wzrok spacerującego powinien napotykać jakiś nowy, interesujący szczegół. Wreszcie, nie można zapomnieć o ławeczkach oraz altanie, czyli sprzętach, bez których żaden ogród nie może się obyć. Jeśli chodzi o tę ostatnią, doskonałym wyborem będzie konstrukcja stylizowana na pawilon herbaciany, która nada całej aranżacji znamion oryginalności.  Więcej przydatnych informacji na temat japońskich ogrodów znajdziecie w poradniku przygotowanym przez ekspertów firmy Vidaron:https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-urzadzic-ogrod-w-stylu-japonskim-porady-eksperta
 

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

More Posts

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *