Zabudowa ścianki kolankowej płytami gk – poradnik krok po kroku

Aranżacja poddasza to podstawa, jeżeli liczy się na stworzenie ergonomicznej i estetycznej przestrzeni. W tej części budynku często spotykanym elementem są ścianki kolankowe. Dzięki nim wnętrza na poddaszu stają się bardziej funkcjonalne. Użytkownicy zyskują większą powierzchnię, a na podniesionej ścianie można zawiesić kaloryfer, zdjęcia oraz inne pamiątki. To także dobre miejsce na ustawienie komody, a być może również szafy. Sucha zabudowa ścianki kolankowej jest rozwiązaniem praktycznym, łatwym do wykonania oraz dającym duże szanse na sukces aranżacyjny. Jak ją wykonać?

 

Sucha zabudowa ścianki kolankowej – co przygotować?

Podstawą zakrycia ścianki kolankowej w systemie suchej zabudowy pozostają oczywiście płyty. Materiały te są dosyć dobrze znane, a na pewno cenione przez wielu fachowców. Profesjonaliści w dziedzinie wykańczania wnętrz cenią regips głównie za łatwą obróbkę oraz możliwość sprawnego wyrównania powierzchni. Ścianka kolankowa z gk powinna jednak być pokryta odpowiednimi płytami. W zależności od specyfiki danego pomieszczenia, jego przeznaczenia oraz panujących w nim warunków, warto rozważyć produkty o odpowiednich właściwościach. Na przykład większej odporności na działanie wilgoci. Dodatkowo dostępne są również modele ognioodporne czy przystosowane do wieszania cięższych elementów użytkowych lub dekoracyjnych. Ważnym elementem konstrukcyjnym pozostają profile, do których mocuje się płyty kartonowo-gipsowe. Poszczególne firmy oferują całe zestawy elementów ocynkowanych, z których następnie tworzy się stelaż do regipsu. Warto korzystać z wyrobów jednego producenta, ponieważ pozwala to na bezproblemowe dopasowanie poszczególnych części konstrukcji. W przypadku takich powierzchni jak ścianka kolankowa stosuje się profile CD oraz UD. Wybierając wkręty, najlepiej sugerować się wskazówkami producenta płyt. Kluczowe znaczenie będzie tu miał materiał, z jakiego wykonano stelaż. Z reguły są to wspomniane profile ocynkowane, wciąż jednak spotyka się także konstrukcje drewniane.

 

Nie tylko ścianka kolankowa z regipsu

Zabudowę poddasza najlepiej rozpocząć od ścianki kolankowej lub sufitu. Po pokryciu tych powierzchni płytami gk, można przejść do skosów. Łączenia oraz otwory po wkrętach zamalowuje się specjalną masą szpachlową. Warto pamiętać o wszechstronnym zastosowaniu regipsu. Dzięki niemu uda się zupełnie odmienić wygląd poddasza, a nawet uczynić je o wiele bardziej praktycznym. Ścianki działowe, wnęki czy półki to tylko kilka elementów, dających się wykonać z płyt kartonowo-gipsowych. Popularność tych ostatnich sprawia, że niejeden nieużytkowany dotychczas strych staje się integralną częścią domu czy mieszkania. Ścianka kolankowa z regipsu pozwala na stworzenie wnętrza pod wieloma względami bardziej przyjaznego użytkownikowi. Pomieszczenia zyskują lepszą termoizolację, jest w nich ciszej, a problemem przestają być niskie sufity. Sucha zabudowa to rozwiązanie problemu osób, które nie chcą lub nie mogą sobie pozwolić na czasochłonny i skomplikowany remont.

 

Więcej przeczytasz na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/zabudowa-scianki-kolankowej-plytami-gk-kompletny-poradnik

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *