3 zasady perfekcyjnego olejowania drewna. Poradnik Eksperta

Olejowanie nadaje drewnu blask, pogłębia jego kolor i co najważniejsze, zabezpiecza jego powierzchnię przed niszczącymi czynnikami fizycznymi oraz chemicznymi. Ten popularny obecnie zabieg jest naturalną i całkowicie bezpieczną dla środowiska metodą zabezpieczania drewna. Jeśli zamierzasz olejować drewno, koniecznie zapoznaj się z naszym Poradnikiem Eksperta. Wprowadzimy Cię w tajniki perfekcyjnego olejowania oraz ustrzeżemy przed najczęściej popełnianymi błędami przy jego wykonywaniu.

Zasada nr 1 – dobranie właściwego oleju

Oleje różnią się od siebie właściwościami, dlatego niezwykle ważne jest, aby do drewna, które zamierzasz olejować dobrać odpowiedni preparat. W ofercie Vidaron znajdziesz produkty przeznaczone do konkretnych rodzajów powierzchni, np. Vidaron Olej do Tarasów, który za sprawą składu bogatego w naturalne składniki pielęgnacyjne skutecznie zabezpiecza taras przed warunkami atmosferycznymi. Ogranicza pękanie drewna, zabrudzanie na powierzchni oraz podkreśla jego naturalną barwę. Do olejowania mebli ogrodowych polecamy użycie Vidaron Oleju do Mebli Ogrodowych, który dzięki unikalnej formule z woskiem Carnuba, głęboko wnika i odżywia drewno, chroniąc je przed glonami, siniznami oraz pleśniowymi grzybami.

Zasada nr 2 – nakładanie warstwy oleju w odpowiednich proporcjach

Bardzo ważne jest, aby drewno pokryć odpowiednią ilością oleju. Pamiętaj, że produkt musi jedynie wniknąć w strukturę drewna, nie zaś tworzyć na jego powierzchni powłokę. W trakcie zabiegu, nadmiar oleju możesz usunąć za pomocą gąbeczki bądź ścierki. Jeśli nie zrobisz tego w odpowiednim momencie, olej będzie utwardzać się zbyt długo, a jego kleista powierzchnia nie zabezpiecza należycie drewna przed mechanicznymi uszkodzeniami. Zbyt cienka warstwa oleju to kolejny, często powtarzany błąd przy olejowaniu. Niewystarczająca ilość preparatu nie wniknie głęboko w drewno, a jego powierzchnia będzie zdecydowanie bardziej podatna na niszczące działanie wody oraz brudu.

Zasada nr 3 – właściwe przygotowanie powierzchni do olejowania

Odpowiednie przygotowanie powierzchni drewna jest gwarancją skuteczności olejowania. Zanim przystąpisz do aplikacji oleju, upewnij się, że powierzchnia drewna jest czysta, sucha i odtłuszczona, a jej wilgotność jest nie większa niż 20%. Wilgotne drewno nie wchłonie oleju, a Ty stracisz tylko czas, pieniądze i … dobre samopoczucie;). Jeśli dokonujesz renowacji drewna, koniecznie wyczyść powierzchnię ze starych powłok farb lub lakieru. W tym przypadku warto wyszlifować drewno za pomocą papieru ściernego o gradacji 120-220.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat olejowania drewna oraz produktów Vidaron, koniecznie odwiedź stronę:

https://www.vidaron.pl/poradnik/najczestsze-bledy-przy-olejowaniu-drewna

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

More Posts

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *