Kamery stosowane w systemach monitoringu

Dynamiczny rozwój technologii sprawia, że nowoczesne urządzenia przeznaczone do rejestracji obrazu i dźwięku są coraz tańsze, a przez to bardziej dostępne. Systemy monitoringu stosowane są obecnie przez osoby prywatne, firmy, instytucje i samorządy. W sprzedaży znaleźć można wiele kamer, dlatego warto poznać różnice pomiędzy poszczególnymi urządzeniami.

Jak są zbudowane kamery przemysłowe

Każda kamera przemysłowa wykorzystywana w systemach monitoringu zbudowana jest z przetwornika przekształcającego obraz na sygnał elektryczny, obiektywu oraz urządzeń dokonujących obróbki przesyłanego sygnału elektrycznego. Poszukując urządzeń dobrej jakości, należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj przetwornika oraz obiektywu. W sprzedaży dostępne są kamery wyposażone w przetworniki CCD lub CMOS. Większą popularnością cieszy się technologia CMOS, która jest stosunkowo tania i powszechnie dostępna. Oceniając jakość przetwornika, warto również zwrócić uwagę na ilość elementów światłoczułych wyrażonych w pikselach. Najlepsze urządzenia mogą mieć ponad pięć milionów pikseli.

Rodzaje kamer przemysłowych

Wyróżnia się kilka kryteriów podziału kamer przemysłowych. Biorąc pod uwagę ich wygląd i zastosowanie, w systemach monitoringu stosuje się urządzenia typu box, bullet, dome, speed dome oraz PTZ. Kamery przemysłowe typu box swym wyglądem przypominają tradycyjny sprzęt stosowany w przeszłości. Mają charakter stacjonarny i mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Dzięki temu, że urządzenia te rzucają się w oczy, są wykorzystywane w celach prewencyjnych. Kamery typu bullet wyróżniają się charakterystyczną podłużną i owalną obudową. Montowane są na stałe i umożliwiają obserwację określonego terenu. Urządzenia wyposażone w diody IR, pozwalają na skuteczny monitoring w ciemności. Do monitorowania obszaru wewnątrz sklepu lub biura świetnie nadają się kamery typu dome. Ich owalna obudowa osłaniająca obiektyw sprawia, że osoba przebywająca w monitorowanym pomieszczeniu nie jest w stanie określić kierunku rejestracji obrazu. Kompaktowe rozmiary i dyskretny wygląd powodują, że tego rodzaju sprzęt nie rzuca się w oczy, umożliwiając prowadzenie dyskretnej obserwacji. W monitoringu miejskim najczęściej stosuje się kamery typu speed dome, które są wyposażone w duży zoom i pozwalają wykonywać szybkie obroty o 360 stopni. W systemach monitoringu stosuje się także urządzenia typu PTZ. Ich charakterystyczną cechą jest możliwość obracania się zarówno w płaszczyźnie poziomej, jak i pionowej. Kamery do zastosowania w przemyśle można kupić w specjalistycznych sklepach m.in. w ASD. Ich oferta dostępna jest na stronie https://www.asd.pl/kamery-analogowe-ahd-hdcvi#path

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *