Porady montażowe obróbki płyt GK

Płyta gipsowo-kartonowa jak sama nazwa wskazuje, składa się z warstwy gipsu otoczonej z dwóch stron kartonem. Takie połączenie jest sztywne, stabilne i stosunkowo łatwe w obróbce. Żeby przycinanie i formowanie regipsów nie nastręczało trudności, należy zaopatrzyć się w kilka przydatnych narzędzi.

Narzędzia wykorzystywane do obróbki płyt gipsowo-kartonowych

Podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez osoby zajmujące się tworzeniem ścianek działowych i sufitów podwieszanych jest nóż do płyty gk. Tradycyjny nóż wyposażony jest w wygodną rękojeść oraz ząbkowane ostrze zwężające się ku górze. Taka budowa ostrza pozwala na łatwe i precyzyjne przecinanie płyt, a także wykonywanie w nich otworów. Tego rodzaju narzędzie może być również wykorzystywane do wykonywania łuków lub innych krzywoliniowych cięć. Niektóre osoby zajmujące się wykańczaniem wnętrz podczas pracy z regipsami korzystają również z noży do tapet. Ich zaletą jest wyłamywane ostrze, które po stępieniu można zastąpić nowym. Niewielkie i poręczne noże do tapet znacząco ułatwiają docinanie płyty gk na skosach.

Do obróbki płyt gipsowo-kartonowych potrzebna jest także linia, kątownik, poziomica lub łata murarska. Wszystkie wymienione narzędzia umożliwiają wykonywanie idealnie równych nacięć na regipsach. Kompletując narzędzia, nie należy również zapominać o zabraniu ze sobą miary budowlanej potrzebnej do wyznaczania rozmiaru arkuszy. Otwory pod gniazdka elektryczne najłatwiej wykonywać otwornicą umieszczoną w wiertarce.

Podstawowe zasady obróbki płyt gipsowo-kartonowych

Osoby, które po raz pierwszy mają do czynienia z regipsami, często zadają pytanie, jak docinać płyty gk, aby uzyskać gładką i równą krawędź. Przed przystąpieniem do cięcia obrabianą płytę należy ułożyć na równej powierzchni. Nacinanie należy rozpocząć po białej stronie, a w przypadku płyt impregnowanych po stronie zielonej, przeciągając ostrze noża wzdłuż poziomicy lub łaty. Ostrze należy umieścić na takiej głębokości, by przecięło warstwę kartonu. Kolejnym krokiem jest złapanie płyty z dwóch stron i jej energiczne przełamanie. Po wykonaniu tej czynności należy rozciąć warstwę papieru znajdującą się na odwrocie. Jeśli krawędź cięcia jest nierówna, można ją wygładzić za pomocą tarki.

Aby uniknąć przesuwania się poziomicy lub łaty murarskiej warto sięgnąć po ścisk stolarski. Prawidłowo przytwierdzony ścisk pozwala na unieruchomienie łaty i łatwiejsze wyznaczenie precyzyjnej linii cięcia. Małe kawałki płyt gipsowo-kartonowych najlepiej wykrajać za pomocą specjalnego obcinaka, który tnie z obu stron jednocześnie. W sprzedaży dostępne są również nowoczesne urządzenia elektryczne, które wykonują w płytach nacięcia w kształcie litery V. Po złożeniu tak naciętego arkusza uzyskuje się idealnie równe połączenie pod kątem 90 stopni.

Docinanie płyty gk nie wymaga dużych umiejętności. Aby wykonywać tą czynność prawidłowo, wystarczą podstawowe zdolności manualne, a także odpowiednie narzędzia. Ich stosowanie znacząco ułatwia wykonywanie prac wykończeniowych.

Sprawdź więcej w artykule: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/przycinanie-i-obrobka-plyt-gipsowokartonowych-porady-eksperta

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *