Odpowiednia konstrukcja oraz rozplanowanie zaplecza budowy będą z pewnością miały wpływ na terminowe ukończenie projektu budowlanego oraz bezproblemowy przebieg prac budowlanych. W przypadku większych projektów wymagane jest jednak bardzo dokładne zaplanowanie umiejscowienia poszczególnych elementów oraz wykorzystania odpowiednich technologii, z których będzie ono wykonane.

Technologia modułowa w budowie elementów zaplecza

Budownictwo modułowe zyskuje coraz większą popularność w zastosowaniach ukierunkowanych na budowę zaplecza na placach budowy. Łączenie wcześniej sfabrykowanych elementów (kontenerów) w gotowe budynki pozwala właściwie na nieograniczone możliwości zaplanowania ułożenia poszczególnych elementów oraz dostosowanie zaplecza budowy do specyficznych warunków panujących na placu budowy.

Obecnie technologia modułowa wykorzystywana jest nie tylko przy dużych projektach. Mniejsze place budowy także coraz częściej wykorzystują gotowe zaplecze budowy, które następnie w łatwy sposób można przetransportować na kolejny plac. Szczególnie za wykorzystaniem budynków kontenerowych przemawia:

  • łatwość montażu oraz demontażu poszczególnych elementów zaplecza budowy;
  • elastyczność projektowa wszystkich budynków zaplecza – budynki można poszerzać o dodatkowe elementy, jak i również wprowadzać zmiany w pomieszczeniach znajdujących się wewnątrz za sprawą zastosowania ścian panelowych;
  • duża mobilność zaplecza budowy wykonanego w technologii kontenerowej – wszystkie budynki mogą zostać rozebrane i przetransportowane w kolejne miejsce, gdzie na nowo zostaną one złożone w całość;
  • możliwość modyfikacji poszczególnych kontenerów – standardem jest obecnie, że posiadają one instalacje elektryczne, dodatkowymi opcjami może być montaż systemów ogrzewania lub klimatyzacji;

Kontenerowe zaplecze budowy jest bardzo ważnym jej elementem. To właśnie dzięki niemu pracownicy posiadają swoje szatnie, pomieszczenia robocze, czy też obiekty odpowiedzialne za pracę administracji budowy. Kontenery wykorzystywane są także do budowy stróżówek na budowach, co także gwarantuje odpowiednie umiejscowienie pracowników ochrony w obrębie całego placu, a także konstruuje się z nich magazyny, w których przechowywane są wszelkie narzędzia oraz materiały budowlane.

Po zbudowaniu zaplecza budowy w technologii modułowej warto także odpowiednio jej ubezpieczyć. Większość firm specjalizujących się w ubezpieczeniach placów budowy dopuszcza opcję ubezpieczenia całego zaplecza budowy.

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

More Posts