Płyty kartonowo-gipsowe i ich wykorzystanie

płyty kartonowo gipsowe
Płyty gipsowo-kartonowe zwane są inaczej płytami g-k. To wręcz nieoceniony materiał okładzinowy. Tak naprawdę dobrze dobrana płyta g-k sprawdzi się świetnie w każdym rodzaju pomieszczenia. Ich równa i gładka powierzchnia sprawia, że mogą one być umieszczane pod różnego rodzaju materiały wykończeniowe. Materiałami tymi mogą być farby, płytki oraz tynki ozdobne, jak i wiele innych. Czym są płyty kartonowo-gipsowe? Jakie jest zastosowanie płyt kartonowo-gipsowych? To musisz wiedzieć!

Zastosowanie płyt kartonowo-gipsowych

W domach jednorodzinnych można je stosować jako okładziny zarówno ścienne, jak i sufitowe. Zastępują one gładzie oraz tynki . Idealnie sprawdzą się również do sufitów podwieszanych, które cieszą się coraz większą popularnością. Dodatkowo nadają się one również do pomieszczeń na poddaszach, przy zabudowie stelaży instalacyjnych w łazienkach oraz do lekkich i nieobciążających stropu ścianek działowych. 

Wymiary płyt kartonowo-gipsowych

Płyty g-k cechują się uniwersalnością oraz tym, że świetnie nadają się do wielu zadań specjalnych. Ich atutem jest też szeroka gama wymiarów, która pozwala na ich dostosowanie do indywidualnych potrzeb klientów. Najczęściej spotykane płyty mają szerokość 1200 mm oraz długość 2000 mm, 2400 mm, 2600 mm oraz 3000 mm. Większych płyt najczęściej używamy do pokrycia dużych powierzchni, co sprawi, że uniknie się sztukowania. Oczywiście analogicznie mniejsze płyty doskonale wpiszą się w charakter nieco mniejszych pomieszczeń, gdzie konieczne jest ich częste docinanie i dopasowywanie. Płyty gipsowo-kartonowe różni też grubość. Te, które mają grubość 6,5 mm, służą do tworzenia zabudowy łukowej, gdyż mogą być zginane. Płyty, które mają grubość 9,5, stosowane są do wykańczania ścian. Do tworzenia lekkich i niewielkich ścianek oraz do podwieszania sufitów sprawdzą się z kolei te płyty, które mają grubość 12,5 mm. 

Na co trzeba zwrócić uwagę?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów płyt g-k. Szczególną uwagę należy zwrócić na ich oznaczenie. Płyty kupowane są zazwyczaj na sztuki, dzięki czemu nie ma konieczności wyrzucania i marnowania tych, które się nie przydały, ponieważ zostały zakupione w kartonie. W przypadku, kiedy tworzymy ściankę działową, musimy uwzględnić to, że tworzy się je z dwóch przegród. Konieczne jest też zakupienie nieco większej ilości płyt w razie ewentualnych pęknięć, czy uszkodzeń, które powstały w wyniku transportu i montażu. Warto również zwrócić szczególną uwagę na to, czy zakupione przez nas płyty mają wyprofilowane fabrycznie krawędzie. Więcej informacji znajdziecie pod adresem: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-kleic-plyty-kartonowogipsowe-do-scian 

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

More Posts

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *