ścianki działowe

Płyty kartonowo gipsowe nie są rozwiązaniem nowym, w polskim budownictwie z powodzeniem wykorzystuje się je już kilkanaście lat. Wciąż jednak pojawiają się nowe pomysły na ich zastosowanie w aranżacji wnętrz. Należą do nich oryginalne wnęki w ścianach, podwieszane sufity z ukrytymi źródłami światła, a nawet łuki tworzone w różnych częściach pomieszczenia. Podczas omawiania największych zalet płyt kartonowo gipsowych, warto jednak wrócić do ich podstawowej roli.

Ścianki z płyt kartonowo gipsowych

Ściana z płyty kartonowo gipsowej to popularne rozwiązanie. Jest szybkim sposobem na postawienie przegrody, dzielącej większe pomieszczenie na mniejsze części. Z pomocą omawianych materiałów bez większego trudu zaaranżuje się małą łazienkę, korytarz, przedsionek, a nawet pokój. Warto jednak pamiętać, że ściany z płyt kartonowo gipsowych nie wygłuszą pomieszczenia. Dźwięki z innych części domu czy biura będą tam dobrze słyszane. Rozwiązaniem tego problemu może być izolacja z wybranego rodzaju wełny. Istotny pozostaje także dokładny montaż. Gładką powierzchnię ścianki z płyt kartonowo gipsowych wystarczy zagruntować i będzie gotowa do malowania, układania płytek czy tapetowania. Skraca to czas, potrzebny na wykończenie wnętrza. Płyty są lekkie, więc ich transport nie nastręcza problemów. W zależności od potrzeb, łatwo pociąć je na odpowiedni wymiar. Wybrane rodzaje płyt można też giąć. Stworzono je z myślą o bardziej fantazyjnych ścianach czy sufitach.

Stawianie ścianki z płyt kartonowo gipsowych – kiedy jest wskazane?

Płyty kartonowo gipsowe wykorzystywane są zarówno jako samodzielne ściany, jak również do przykrywania starych murów. To ostatnie rozwiązanie chętnie wybierają posiadacze wiekowych domów czy mieszkańcy kamienic, liczących sobie wiele dekad. Odnowienie tynków, gruntowanie, szpachlowanie i malowanie zniszczonych powierzchni zajmuje sporo czasu i wymaga dużych nakładów finansowych. Zasłonięcie starej ściany płytą przebiega znacznie sprawniej. Nie mówiąc już o oszczędnościach, cenionych przez inwestorów, mających na głowie wiele innych remontowych wydatków. Stawianie ścianki z płyt kartonowo gipsowych to też dobry sposób na podzielenie wnętrza. Niewielkim wysiłkiem można w ten sposób zapewnić starszym dzieciom nieco więcej prywatności, zorganizować sobie miejsce do pracy czy odpoczynku. Warto też pamiętać, że z pomocą płyt kartonowo gipsowych da się stworzyć bardziej nietypowe aranżacje. Lekka konstrukcja daje mnóstwo możliwości, takich jak na przykład tworzenie wnęk czy półotwartych przestrzeni. Więcej informacji znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/sposoby-dzielenia-pomieszczen-sciankami-dzialowymi-z-plyt-gk

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

More Posts