Czy tynk gipsowy jest wydajny?

Wiele osób decyduje się na to, aby w swoich domach skorzystać z tynku gipsowego. Ma on bez wątpienia wiele zalet, wśród których można wymienić chociażby gładką powierzchnię. Czy tynk ten charakteryzuje się również wydajnością? Trzeba przyznać, że ze względu na to, że nakłada się go jedynie cienką warstwą, jest to bez wątpienia jego solidny punkt. Poza tym takie tynki są stosunkowo tanie dlatego też ich położenie na ściany, nie jest obarczone wysokimi kosztami.

Ile tynku gipsowego zużywa się na m2?

Powierzchnię pomieszczeń określany w m2. Podobnie jest z powierzchnią ścian, które są przeznaczone do tynkowania. Tynk gipsowy na 1 m2, to zużycie około 9-10 kg produktu. Czy jest to dużo? Zdecydowanie nie. Tynk tego typu za 10 kg kosztuje natomiast około 20 złotych, jeśli zamierzamy wykonać wszystko samodzielnie i ręcznie. Nieco inaczej sytuacja wygląda wtedy, chcemy chcemy skorzystać z tynków maszynowych. Tutaj pracę wykonuje za nas specjalistyczna ekipa ale musimy liczyć się z tym, że będzie to także droższe rozwiązanie.

Takie firmy pobierają mniej więcej 21-27 złotych za m2 swojej pracy. Nie musimy jednak dostarczać wówczas materiałów, ponieważ firmy kupują je samodzielnie w hurcie. Tynki maszynowe są tańsze, ponieważ wykonuje się je znacznie szybciej i nie ma tutaj także mowy o marnowaniu materiału. Gdy natomiast zatrudnimy kogoś kto wszystko będzie wykonywał ręcznie, wówczas taka cena znacznie wzrośnie. Warto mieć również tego świadomość. Samodzielne nałożenie tynku gipsowego nie jest trudne, ale potrzeba do tego cierpliwości. Tynk czasem trzeb dodatkowo wyrównywać, a niekiedy wygładzamy go także specjalnymi gładziami, na co także potrzeba czasu. Wydajność tynku gipsowego można jednak określić jako dobrą, zdecydowanie lepszą od tynków cementowo-wapiennych.

Jakie są cechy tynków gipsowych?

Dziś ludzie bardzo często wybierają tynki gipsowe, jednak co tak naprawdę za nimi przemawia? Dla większości sporym atutem jest gładka powierzchnia tych tynków. Tynki cementowo-wapienne posiadają spore uziarnienie, dlatego nie każdemu to odpowiada. Tynki gipsowe natomiast dobrze się prezentują i stosunkowo szybko schną. Po około 10-14 dniach od ich położenia, uzyskują one już pełną suchość. Oczywiście dużo w tym zakresie zależy od tego jak gruba warstwa tynku została położona oraz jaka wilgotność panuje w danym pomieszczeniu.

Po wyschnięciu tynk można od razu poddawać dalszej obróbce. W zależności od potrzeb można między innymi pomalować powierzchnię, wytapetować ją lub położyć płytki ceramiczne. Nie trzeba poddawać jej żadnym innym zabiegom, co bez wątpienia także jest korzystne. Minusem takich tynków jednak jest to, że wykazują one bardzo małą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Zamiast tego jednak mają one szybkie schnięcie i delikatną powierzchnię. Tym samym łatwo jest naprawiać w nich wszelkie ubytki tak, że nie jest to nawet widoczne. W przypadku tynków cementowo-wapiennych takie uszkodzenia i ewentualna naprawa zawsze się odznaczają, dlatego też większość decyduje się na gipsowe.

Sprawdź więcej na blogu https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/wydajnosc-tynku-gipsowego-ile-tynku-na-metr-kwadratowy-sciany

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *