Czy usunięcie kleju gipsowego jest łatwe?

Już sama nazwa klej gipsowy wskazuje nam raczej na to, że to materiał dość trudny do usunięcia i tak w istocie jest. Klej ten charakteryzuje się dużą wytrzymałością i bardzo dobrą przyczepnością dlatego jeśli powstanie gdzieś zabrudzenie, trudno jest je usunąć. Najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowe działanie, gdy klej nie zdąży jeszcze zaschnąć i jest odpowiednio miękki. Wówczas można usunąć go nawet przy pomocy chusteczek budowlanych, które można zakupić w wielu sklepach i które bardzo dobrze sprawdzają się w trakcie wykonywania remontów. Klej gipsowy wykorzystuje się do klejenia płyt kartonowo-gipsowych, a więc możemy mieć z nim styczność wielokrotnie w swoim życiu. Bardzo istotne jest to aby poznać skuteczne sposoby na to, jak usunąć go z różnorodnych powierzchni.

Klej gipsowy – jak wpływają na niego domowe środki?

 

Klej gipsowy można próbować usuwać bardzo różnorodnymi metodami. Jedną z takich metod, jest między innymi skorzystanie z ciepłej wody. Choć klej ten ma świetne właściwości, to nie ma on zbyt dużej odporności na działanie wody oraz wilgoci. Raczej nie poleca się stosować go w takich pomieszczeniach jak domowe pralnie, kuchnie lub też łazienki, gdzie poziom wilgotności powietrza może sięgać ponad 70%. Dlatego klej ten można potraktować ciepłą wodą, zalewając całe zabrudzenie i czyszcząc powierzchnię. Oczywiście klej taki będzie puszczał bardzo powoli, ale część zabrudzenia powinno nam się udać usunąć.

Możemy zdecydować się również na to, aby kleks z kleju usunąć przy pomocy zwykłej szpachelki. Delikatne podważenie zabrudzenia, pozwoli na odłupanie kleju. Jednak musimy liczyć się również z tym, że fragmenty powierzchni niestety również odpadną wraz z klejem.

Innymi środkami domowymi, z których możemy skorzystać, są również ocet, aceton oraz spirytus salicylowy. Korzysta się z nich podobnie jak z wody. Musimy po prostu zalać klej daną substancją i poczekać na to, jak zacznie ona odpowiednio działać. Musi wniknąć w głąb materiału, dlatego najlepiej pozostawić to wszystko mniej więcej na kwadrans. Później natomiast najlepiej zdecydować się na poszorowanie powierzchni i kilkukrotne powtórzenie czynności. Nie powinniśmy bowiem liczyć na to, że wszystko usunie się od razu. Klej jest bowiem mocny, a to są mimo wszystko tylko i wyłącznie domowe metody.

Jakie są fachowe środki do usuwania kleju gipsowego?

Oczywiście możemy zdecydować się również na skorzystanie z silniejszych środków, dzięki którym na pewno szybciej osiągniemy zadowalające efekty. Takim środkiem jest chociażby zmywacz do klejów polimerowych. Działa on na zasadzie rozpuszczalnika, a zatem dość szybko radzi sobie z rozpuszczaniem różnych substancji, w tym silnych klejów gipsowych. Z takimi środkami powinniśmy naprawdę uważać, dlatego warto nakładać go zgodnie z wszelkimi zaleceniami producenta. Jeśli nie chcemy zniszczyć w żaden sposób powierzchni na której jest klej, to wcześniej powinniśmy taki zmywacz do klejów wypróbować na fragmencie paneli czy też innego materiału. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy faktycznie jest on w tym miejscu możliwy do wykorzystania, czy też jego działanie jest niestety zbyt silne.

Najlepiej jednak po prostu zapobiegać. W jaki sposób? Warto zdecydować się chociażby na skorzystanie z folii malarskiej, dzięki której będziemy mieć możliwość zakrycia zarówno ścian jak i podłóg. Dzięki temu mamy możliwość uniknięcia powstania jakichkolwiek plam nie tylko z silnych klejów gipsowych, ale również z farby, jakichś zapraw oraz innych materiałów.

Więcej przeczytasz w poradniku na https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/jak-prawidlowo-usunac-klej-gipsowy-z-powierzchni-porady-eksperta

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *