Zalety wykorzystania budownictwa modułowego

Coraz popularniejszą metodą stawiania wszelkiego rodzaju mniejszych pomieszczeń i budynków zaplecza budowy jest wykorzystanie budownictwa modułowego. Można również pokusić się o stwierdzenie, że obecnie jest to standardem, który ma również wpływ na inne rodzaje budynków – domki letniskowe, zaplecza sanitarne czy też budynki przy obiektach sportowych służące za szatnie. Konstrukcje modułowe najlepiej jednak sprawdzają się obecnie w budownictwie.

Czym dokładnie charakteryzuje się budownictwo modułowe? W jaki sposób powstają poszczególne części projektów? Budynki modułowe są konstruowane z gotowych, powstałych we wczesnych fazach produkcji budynku prefabrykatów, którymi są kontenery. Stąd też tłumaczyć można nazwę tej specyficznej gałęzi, często bowiem kontenery nazywane są modułami, z których na miejscu docelowym powstaje cały obiekt.

Szerokie zastosowanie budownictwa modułowego

Budownictwo modułowe podzielić możemy na kilka pomniejszych kategorii, w zależności od zastosowania kontenerów do konstruowania obiektów o wymaganym zastosowaniu. Jednym z najbardziej popularnych są kontenery budowlane i biurowe.

Kontenery budowlane znajdują zastosowanie przede wszystkim na wszelkich placach budowy, służąc już od dawna jako stróżówki dla ochrony terenu budowy, czy też pomieszczenia magazynowe, w których składowane są narzędzia lub drobniejsze materiały budowlane.

Kontenery biurowe służyć mogą natomiast za mobilne biura administracji budowy, często istniejące przy placach, na których trwają prace budowlane. Jest to niewątpliwą zaletą, gdyż takie konstrukcje zachowują swoją stałą budowę, za to możliwe jest ich transportowanie w szybki i łatwy sposób na kolejne miejsce, gdzie odbywa się budowa danego obiektu.

Zalety wykorzystania kontenerów budowlanych

Wykorzystanie budownictwa modułowego dla konstruowania budynków lub pomieszczeń pomocniczych niesie ze sobą wiele zalet, przede wszystkim dla wykonawców. Najważniejszą cechą jest niewątpliwie szybki czas przygotowania poszczególnych modułów w fabryce firmy zajmującej się budownictwem kontenerowym oraz krótki czas realizacji, jaki przeznaczony jest na połączenie wszystkich części budynku w całość. Wszystko ostatecznie (montaż budynku) odbywa się na miejscu docelowym.

Do pozostałych zalet budownictwa modułowego zaliczyć można także:

  • uniwersalność i dużą mobilność konstrukcji kontenerowych;
  • niższe koszty wykonania budynku w przeciwieństwie do jego wersji tradycyjnej;
  • elastyczność projektową – kontenery budowlane mogą być modyfikowane w łatwy i szybki sposób przez firmy zajmujące się budownictwem modułowym na miejscu, bez konieczności transportu poszczególnych części konstrukcji do fabryki;

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

More Posts

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *