Czyszczenie ścian przed malowaniem jako niezbędny proces planowania remontu

Organizując remont domu czy mieszkania musimy się do niego dobrze przygotować
i zaplanować niezbędne do wykonania czynności. Gdy planujemy odświeżenie koloru bądź jego zmianę, nie zapominajmy o ważnym aspekcie, którym jest mycie ściany przed malowaniem. Podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku, by proces zmian wystroju przebiegał szybko i sprawnie.

Dlaczego czyszczenie ściany przed malowaniem jest tak istotne?

Pomieszczenia, które dawno nie były malowane, wymagają gruntownego odświeżenia. Osadzają się na nich różne nieczystości – kurz, brud, czy tłuszcz. Dokładnie oczyszczając powierzchnię, przygotowujemy ją w ten sposób do aplikacji farby. Jeśli zrobimy to w sposób skrupulatny, zwiększymy jej przyczepność, chłonność oraz krycie. Przygotowanie ściany przed malowaniem jest szczególnie wskazane w kuchni oraz w dziecięcym pokoju, w których najczęściej gromadzą się zanieczyszczenia.

Czym umyć brudne ściany przed malowaniem?

Środki, które zastosujemy do umycia ścian, są zależne od ich stanu. Pierwszy krok to dokładne odkurzenie i wyczyszczenie powierzchni z kurzu i pajęczyn. Przed malowaniem, należy sprawdzić, jak mocno trzyma się stara farba. Zastosujmy taśmę malarską i dobrze dociśnijmy. Następnie oderwijmy ją energicznie i sprawdźmy, ile pozostałości się na niej osadziło. Jeśli niewiele,
możemy przystąpić do mycia ścian wodą z detergentem. W przypadku gdy farba obficie się odkleja, niezbędne będzie usunięcie jej szpachelką. Jeśli borykamy się z problemem trudnych do usunięcia, tłustych plam, konieczne zastosujmy mydło malarskie. W swoim składzie zawiera sole sodu oraz potasu. Najczęściej występuje w postaci skondensowanej pasty. Ten preparat z łatwością zniweluje wszelkie pozostałe w pomieszczeniach nieczystości. Możemy także wykorzystać płyn myjący, który należy rozcieńczyć z wodą.

Pozostałe etapy przygotowania ścian przed malowaniem

Gdy już zakończymy oczyszczanie naszych ścian, należy kolejno uzupełnić powstałe w nich dziury oraz je zagruntować. Do usunięcia pozostałych luk trzeba zastosować gładź gipsową. Następnie przy wykorzystaniu papieru ściernego wyrównujemy ubytki i szlifujemy. Gruntowanie to również bardzo istotna czynność. Dzięki niemu farba czy tapeta będzie lepiej przylegała do ściany. Gdy pominiemy ten etap, w naszych pomieszczeniach mogą pojawić się smugi i nierówności, a farba prawdopodobnie zacznie pękać. Preparaty, które warto wykorzystać przy gruntowaniu ścian to:

    • farby gruntujące (akrylowe i lateksowe)
    • impregnaty gruntujące
    • farby podkładowe
    • gruntowe lakiery akrylowe

Przy aplikacji preparatów gruntujących możemy wykorzystać pędzel, ewentualnie wałek. Pamiętajmy o równomiernym i skrupulatnym nałożeniu farby gruntującej na całą powierzchnię.

Czyszczenie ścian przed malowaniem, a także gruntowanie to niezbędne i konieczne zabiegi, które
przedłużą trwałość farby i pozwolą nam długo cieszyć się estetycznym wyglądem naszych pomieszczeń.

 

Dowiedz się więcej w poradniku na https://www.magnatfarby.pl/pl/ekspert-radzi/jak-skutecznie-usunac-farbe-strukturalna-ze-sciany

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

More Posts

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *