Jak prawidłowo położyć gładź

gładż na starą ściane

Gładzie gipsowe zwykle nakłada się w postaci warstwy o grubości maksymalnie 5 mm, dlatego, jeżeli w podłożu występują jakiekolwiek nierówności, należy je wcześniej zniwelować. Niemniej ważny jest szereg innych czynników, takich jak temperatura pracy, czystość czy zabezpieczenie okien i innych narażonych na zniszczenie elementów. Tylko jeżeli weźmiemy wszystkie te rzeczy pod uwagę, uzyskamy w pełni zadowalający, trwały i elegancki efekt końcowy.

Jak przygotować ściany pod gładź gipsową?

Na początek trzeba podkreślić, że nakładanie gładzi rozpoczyna się dopiero w momencie, kiedy zrobione są podkłady podłogowe, zamontowane okna oraz rozprowadzone wszystkie przewody instalacyjne. Należy również zadbać o temperaturę we wnętrzu. Nie powinna ona być niższa niż 5 stopni. Ponadto, mając na uwadze, że gips jest materiałem mocno brudzącym, trzeba wynieść z pomieszczenia wszystkie przedmioty lub, jeżeli z jakiejś przyczyny jest to utrudnione, zabezpieczyć je folią malarską. Warto również osłonić okna oraz zdemontować wszystkie gniazdka i kontakty, a wystające przewody zabezpieczyć taśmą izolacyjną. Kiedy uporamy się z tymi czynnościami, możemy rozpocząć przygotowanie ściany pod gładź gipsową. W tym celu powierzchnie należy dokładnie oczyścić z kurzu i pyłu oraz sprawdzić, czy są one suche i nieprzemarznięte. Warto też pamiętać, że gips przyczynia się do korozji metalu, dlatego wykonane z niego elementy powinniśmy zabezpieczyć farbą antykorozyjną lub, ewentualnie, folią malarską. Następnie należy precyzyjnie wypełnić wszystkie ubytki w powierzchniach. Mamy tutaj do wyboru dwie opcje. W przypadku niewielkich niedoskonałości wystarczy wypełnić je masą szpachlową, a następnie zeszlifować. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z większymi wgłębieniami lub pęknięciami najlepszym wyborem będzie tynk wapienno-cementowy. Gdy wszystkie niedoskonałości zostaną już zniwelowane, możemy przystąpić do gruntowania. W tej roli najlepiej zdadzą egzamin specjalistyczne środki o różnym składzie. Warto tu zaznaczyć, że ich dobór powinien być uzależniony od charakteru ścian. Mniej chłonne powierzchnie wystarczy zabezpieczyć zwykłym preparatem, bardziej chłonne ściany będą natomiast wymagały specjalistycznego produktu wzbogaconego o polimery.

Przygotowanie ściany pod gładź – dodatkowe wskazówki

Często pojawia się pytanie, jak przygotować stare ściany pod gładź. Odpowiedź jest jednak bardzo proste. Prace wstępne nie różnią się w zasadzie od tych podejmowanych w nowym budownictwie, należy jedynie poświęcić więcej czasu na wyrównanie powierzchni i usunięcie, bez wątpienia licznych, pęknięć i dziur. Prac tych nie należy jednak lekceważyć, ponieważ fachowe wykończenie ściany nadaje im trwałości i sprawia, że są równe i gładkie. Dzięki temu znacznie łatwiej przeprowadzić malowanie, efektem którego jest idealnie gładka, elegancka i odporna na uszkodzenia powierzchnia. Więcej porad znajdziecie pod tym adresem: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/w-jaki-sposob-przygotowac-stare-sciany-pod-gladz

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

More Posts

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *