Konserwacja drewnianych schodów i poręczy – DIY

renowacja drewnianych poręczy

Drewniane meble, sprzęty i ozdoby są niezastąpionym elementem wystroju każdego wnętrza, zarówno urządzonego w konwencji klasycznej, jak i nowoczesnej. Nie da się bowiem ukryć, że żadna, nawet najdoskonalsza imitacja nie zastąpi w tym wypadku natury. Niestety jednak, z upływem czasu, czasem szybciej, czasem wolniej, drewno ulega zniszczeniu i traci swój pierwotny urok. Proces ten jest szczególnie widoczny na najintensywniej eksploatowanych elementach, takich jak schody i poręcze. Na szczęście jednak, wszelkie odbarwienia, pęknięcia czy rysy możemy stosunkowo łatwo zniwelować na własną rękę, bez konieczności kosztownej wymiany całej instalacji. W niniejszym poradniku przedstawiono, jak powinna wyglądać renowacja schodów drewnianych krok po kroku.

Renowacja schodów drewnianych – przygotowanie powierzchni

Prace zawsze należy rozpocząć od dokładnego przygotowania powierzchni, ponieważ to ten etap i sposób jego realizacji w dużej mierze zdeterminuje efekt końcowy. Najpierw zatem musimy usunąć powierzchowne przebarwienia, stary, popękany lakier oraz brud. Najlepiej posłużyć się tutaj szlifierką oscylacyjną, która znacznie przyspieszy i ułatwi remont, jeżeli jednak nie mamy dostępu do tego typu urządzeń, nic straconego. Zwykły papier ścierny pozwoli uzyskać nie gorszy efekt, z tym, że będzie wymagał od nas nieco więcej cierpliwości i wysiłku. Szlifując stopnie nie należy też zapominać o balustradzie. Renowacja poręczy drewnianych jest równie istotna dla uzyskania pełnego, eleganckiego efektu.

Renowacja schodów drewnianych – szpachlowanie

W przypadku starszych schodów bardzo często możemy zaobserwować w drewnie drobne pęknięcia, rysy i ubytki, których nie możemy pozostawiać samym sobie. Należy je starannie zaszpachlować za pomocą dedykowanego do drewna preparatu, a następnie wygładzić powierzchnię papierem ściernym

Renowacja schodów drewnianych – skrzypiące stopnie

Istną zmorą drewnianych schodów są skrzypiące stopnie. Potrafią one być szczególnie irytujące w przypadku stopni prowadzącej do sypialnej części domu budząc w nocy osoby o lekkim śnie oraz dzieci. Z tego względu renowacja schodów wewnętrznych drewnianych powinna również być nakierowana na usunięcie tego problemu, dzięki czemu instalacja będzie się nie tylko pięknie prezentować, ale stanie się komfortowa i praktyczna. Najlepszą metodą na rozprawienie się ze skrzypieniem jest uszczelnienie szpar za pomocą specjalnych wkładek lub masy akrylowej, ewentualnie mostkowanie lub po prostu dokręcenie poszczególnych elementów konstrukcji.

Renowacja drewnianych schodów – malowanie

Ostatnim etapem odnawiania drewnianych schodów jest malowanie. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić z zastosowaniem produktu o wysokiej odporności na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Dobrze sprawdzą się oleje z dodatkiem wosku lub lakierobejca zabezpieczona dodatkowo warstwą lakieru utwardzającego. Więcej informacji znajdziecie w tym poradniku:https://www.sniezka.pl/poradniki/porady-techniczne/jak-odnowic-stare-drewniane-schody-i-porecze

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

More Posts

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *