Zielona elewacja domu – inspiracje

elewacja w kolorze zielonym

Elewacja domu może nam wiele powiedzieć nie tylko o gustach właściciela, ale również o tym, czego możemy się spodziewać we wnętrzu budynku. Trzeba jednak przyznać, że odpowiednie zaprojektowanie kolorystyki fasady wymaga sporej wiedzy, zmysłu estetycznego i zdolności kompleksowego spojrzenia na zagadnienie. Co istotne, nie należy się tu bezkrytycznie kierować panującymi w danym sezonie trendami, ale w pierwszej kolejności lepiej skupić się na własnych upodobaniach oraz samej bryle architektonicznej.

Zielona elewacja domów
Wartą rozważenia opcją jest bez wątpienia zielona elewacja domu. Rozwiązanie to sprawdza się zwłaszcza w przypadku nowoczesnych, minimalistycznych projektów o prostych liniach. Zieleń nada budynkowi eleganckiego wykończenia i doskonale podkreśli bryłę. Co niemniej istotne, kolor ten, w zasadzie w każdym możliwym odcieniu, dobrze komponuje się z roślinnością, dlatego poleca się go do podmiejskich domów jednorodzinnych z trawnikami i ogrodami. Dużym wyzwaniem może być jednak dobór odpowiedniego odcieniu, ponieważ decyzja ta musi uwzględniać szereg innych kwestii.

Elewacje w odcieniach zieleni – dobieramy odcień

Wybierając kolor elewacji musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim barwę dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, a także balustrad i innych detali. Tylko wtedy uzyskamy bowiem spójny, elegancki efekt końcowy, który będzie cieszył nasze oko każdego dnia przez długie lata. Zielona elewacja na dom jest tu barwą dość uniwersalną, jednak są kolory z którymi wygląda zdecydowanie najlepiej. Ciekawą, i bezpieczną, opcją jest łączenie barw na zasadzie harmonii przez analogię, czyli dobieranie odcieni bezpośrednio sąsiadujących na kole braw. Kolor zielony doskonale wygląda w zestawieniu z grafitowym dachem oraz białymi, dodatkowo obramowanymi jasnym pasem oknami. Równie dobrze sprawdzi się zieleń w połączeniu z brązowym dachem i stolarką otworową. Chcąc dodatkowo urozmaicić fasadę, warto sięgnąć po drewniane panele i pokryć nimi górną, sypialną część budynku. Jeżeli jednak wolimy prostsze rozwiązania, możemy wyróżnić poszczególne części domu za pomocą kolorów kładąc jasną farbę w okolicach tarasu i części wypoczynkowej, a ciemną na pozostałych fragmentach fasady. Takie łączenie odcieni jest też idealną metodą na optyczne pomniejszenie dużej, strzelistej bryły. Wystarczy pokryć dolną część ciemniejszym kolorem, a górną jaśniejszym, na przykład oliwkowym lub pistacjowym. Trzeba jednak pamiętać, że nasycone kolory najlepiej prezentują się na prostych, ascetycznych projektach. Jeżeli dom posiada wykusze, ornamenty i inne ozdobne detale, lepiej zdecydować się na bardziej neutralny odcień. Więcej inspiracji znajdziecie w poradniku: https://www.foveotech.pl/zainspiruj-sie/porady-kolorystyczne/kolory-elewacji-w-odcieniach-zieleni-najlepsze-inspiracje

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

More Posts

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *