Jak dbać o drewnianą podłogę zimą?

zabezpieczenie drewnianej podłogi
Czas zimy jest bardzo trudny nie tylko dla ludzi i zwierząt, ale również dla budynków i w jego poszczególnych elementów. Do takich elementów nalezą podłogi, zwłaszcza te drewniane, których zarówno pielęgnacja, jak i konserwacja jest bardzo trudna. Śnieg, błoto i piasek sprawia, że podłogi stają się matowe i zniszczone. O czym warto pamiętać podczas pielęgnacji drewnianej podłogi zimą? 

Pielęgnacja drewnianej podłogi zimą

W celu wyszukania informacji można przeszukać dosłownie cały internet. Wystarczy wpisać podłogi drewniane konserwacja, i już po chwili uzyskamy efekty wyszukiwania. Jeżeli chodzi o pielęgnację podłóg drewnianych, sytuacja może okazać się niezwykle skomplikowana. Piasek, który wnosimy wraz z błotem i śniegiem w okresie zimy działa bardzo negatywnie na lakier, którym zabezpieczone są drewniane deski. Lakier ten pełni funkcję ochronną i nadaje parkietowi niesłyszanego blasku. Codzienne odkurzanie oraz wycieranie podłóg może jednak ten problem naprawić. Warto również pamiętać, aby nie kłaść drewnianej podłogi w miejscach takich, jak wiatrołap oraz przedpokój. Jeżeli jednak drewniana podłoga została już położona, wówczas odkurzanie i codzienne mycie podłóg to minimum. Do wody służącej myciu podłogi warto dodać specjalistyczny preparat, który zawiera w sobie cenne olejki nadające połysku podłodze. Tak więc podstawowe czynności w pielęgnacji drewnianej podłogi zimą to:

  • Codzienne odkurzanie,
  • wycieranie podłóg wilgotną ściereczką z płynem przeznaczonym do mycia drewnianej podłogi.

Konserwacja drewnianej podłogi zimą

Raz na 5-10 lat warto przeprowadzać w swoim domy cyklinowanie oraz odnawianie starej warstwy lakieru. Na czym polega ten zabieg? Jest to zdzieranie starej powierzchni drewna wraz z lakierem oraz nakładanie nowej warstwy. Lakierowanie powinno odbywać się od razu po skończeniu procesu cyklinowania, aby zabrudzenia nie wniknęły w deski. To czynność, którą wykonuje się stosunkowo rzadko, dlatego warto zadbać o dokładność i precyzję. Oprócz tego konieczne jest w okresie zimy comiesięczne pastowanie podłogi specjalistycznym preparatem, który zabezpiecza lakier i sprawia, że może on chronić podłogę przed negatywnych wpływem czynników, takich jak piasek. Warto pamiętać, że konserwacja drewnianej podłogi wiążę się również z dodatkowymi kosztami za wykonanie usługi cyklinowania. Niektórzy decydują się na samodzielne wykonywanie tego procesu, jednak nie wystarczy jedynie specjalistyczna maszyna, ale również garść wiedzy i delikatność w procesie przeprowadzania cyklinowania. Więcej informacji na temat konserwacji drewnianej podłogi znajdziecie w poradniku: https://www.vidaron.pl/poradnik/jak-zabezpieczyc-drewniana-podloge-przy-ogrzewaniu-podlogowym

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

More Posts

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *