Szlifowanie gładzi na ścianach i suficie – sprawnie i z dobrym efektem

szlifowanie gładzi
Uzyskanie idealnie gładkich ścian wymaga trochę wysiłku. To zresztą nie problem dla kogoś, kto chce je takie mieć. Jednak decydując się na taki wysiłek, warto zadbać o to, by efekt pracy był satysfakcjonujący. Szlifowanie gładzi, choć pochłania czas i energię, to nie jest to trudna praca. Idealnie równa powierzchnia ścian i sufitu, żadnych smug, żadnych pominiętych fragmentów – to cel, jaki można osiągnąć. I nie trzeba być w tym specjalistą.

Szlifowanie gładzi w tradycyjny sposób

Większość osób decyduje się na szlifowanie tradycyjną metodą, czyli na sucho i ręcznie. Pracę taką można podjąć dopiero, jak warstwa gładzi wyschnie. Do tej techniki szlifowania gładzi potrzebna będzie siatka do szlifowania. Może to być też papier ścierny. Jedno lub drugie mocuje się na pacy. Początkowo papier ścierny lub siatkę wybiera się o niższej granulacji, później stopniowo zwiększa się tę wartość. Zaczyna się od 100 albo 120, a kończy na 180 albo 200. Może to wyglądać np. tak: 100, 120, 150 i 180. Szlifowanie gładzi na ścianach z takim stopniowaniem jest ważne. Dzięki temu usuwa się rysy, jakie powstaną po wcześniejszym szlifowaniu. Dla doskonałego efektu ważne są także:

  • dobre oświetlenie,
  • zachowanie takiej samej siły nacisku,
  • stale ten sam kierunek pracy.

Inne możliwości szlifowania gładzi na ścianach i suficie

Chcąc ułatwić sobie taką pracę, można odejść od tradycyjnego sposobu szlifowania. Może ona także stać się mniej nieprzyjemna. Metoda szlifowania na mokro eliminuje problem pyłu. Jego duże ilości to najbardziej uciążliwy czynnik w tej pracy. Przy decydowaniu się na szlifowanie gładzi na sucho też może być łatwiej. Jeśli nie będzie się tego robić ręcznie, ale za pomocą szlifierki, to będzie dużo szybciej. Docenią taką możliwość przede wszystkim te osoby, które mają do wygładzenia sporą powierzchnię ścian. Łatwiej też będzie przy wygładzaniu sufitu. Już zajmowanie się ścianami to spory wysiłek, a szlifowanie gładzi na suficie jest jeszcze bardziej męczące. Szlifierkę można mieć swoją albo pożyczoną. Najlepiej, jeśli będzie połączona z odkurzaczem przemysłowym. Pył będzie pochłaniany od razu przy pracy tego urządzenia. Co oznacza, że także sprzątanie po szlifowaniu potrwa krócej i będzie łatwiejsze.
Powierzchnia idealnie gładka to aktualny trend w odniesieniu do ścian i sufitu. Elegancko to wygląda. Jakiekolwiek niedoskonałości mogą popsuć efekt, dlatego warto ich uniknąć. Jeśli chce się także uniknąć kontaktu z dużą ilością pyłu, można wybrać technikę szlifowania na mokro. Inna możliwość to metoda na sucho i szlifierka z odkurzaczem. Wtedy będzie też szybciej.
Więcej przydatnych informacji znajdziecie w poradniku: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/techniki-szlifowania-gladzi-na-scianach-i-sufitach

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

More Posts

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *