Wszystko co trzeba wiedzieć o gładzi gipsowej – poradnik

wygładzanie ścian

Gładź gipsowa to produkt chętnie stosowany do ostatecznego wyrównywania ścian przed malowaniem. Korzysta się z niej zarówno przy wykańczaniu nowego wnętrza, jak i podczas remontu. Kładzenie gładzi nie jest co prawda obligatoryjnym elementem prac wykończeniowych, ale z pewnością warto je rozważyć. Doświadczonemu fachowcowi takie wyrównanie powierzchni nie zajmie wiele czasu. Zwłaszcza że gładzie gipsowe można kłaść na mokro, bez czekania aż wyschną poprzednie warstwy produktu.

Jakie zalety ma nakładanie gładzi?

Idealne wygładzenie ściany wpływa na późniejszy odbiór aranżacji. Gładka powierzchnia stanowi eleganckie tło dla wyposażenia i dodatków, będąc przy tym bardzo przyjemną dla oka. Gładź gipsowa stanowi doskonały podkład dla farby. Ta ostatnia na wygładzonej ścianie prezentuje się o wiele lepiej. Niektóre produkty do wyrównywania powierzchni mają śnieżnobiałą barwę. Podczas późniejszego malowania pozwala to zmniejszyć zużycie farby w takim samym kolorze. Gips jest materiałem bezpiecznym dla ludzi i środowiska, dlatego nie należy obawiać się szkodliwego wpływu gładzi na zdrowie czy równowagę w przyrodzie. Zaletą wygładzania ścian jest możliwość usunięcia wszelkich niedoskonałości powierzchni. To ważne dla efektu końcowego. Samo nakładanie gładzi zajmie mniej czasu, jeżeli skorzysta się z wyrobów szybkoschnących.

Fachowe nakładanie gładzi

Osobom bez doświadczenia w wykańczaniu ścian aplikacja gładzi może stwarzać spore problemy. Jest to proces wymagający wiedzy, ale też precyzji działania. Wiekowe ściany wymagają dokładnej oceny spójności położonych na nich warstw. Zdarza się, że tynki są w dobrym stanie, co znacznie skraca czas remontu. Mimo to nałożenie i wyrównanie gładzi pacą będzie zadaniem przerastającym możliwości laika. Do takiej pracy lepiej zatrudnić fachowca. Zwłaszcza że gładź układa się bardzo cienko, więc nie obejdzie się bez dokładnego rozprowadzenia produktu na ścianie. Potem przychodzi czas na szlifowanie gładzi. W tym celu używa się dobrze znanego papieru ściernego lub specjalistycznej siatki szlifierskiej. Można też sięgnąć po nowocześniejszą szlifierkę, ale tylko do wybranych gładzi o wyjątkowej twardości. Fachowiec bez trudu wyszlifuje wygładzoną powierzchnię. Podpowie też inwestorom, w których pomieszczeniach produkty na bazie gipsu trzeba stosować ostrożnie. Dotyczy to chociażby łazienek, gdzie bez odpowiedniego systemu wentylacji trudno utrzymać optymalny poziom wilgotności. Jej nadmiar szkodzi produktom na bazie gipsu. Nie oznacza to jednak, że gładź gipsowa nie nadaje się do łazienki. Wystarczy zadbać o odpowiednią wymianę powietrza. Więcej informacji znajdziecie tutaj: https://www.acrylputz.pl/strefa-zawodowca/porady-techniczne/w-jaki-sposob-przechowywac-i-transportowac-gladzie-i-grunty

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

More Posts

Jakub Jabłoński

Student III roku kierunku Budownictwo na PŁ. Uwielbia chińską kuchnię oraz nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne z zakresu architektury. Po zakończeniu studiów z pewnością wyruszy na wycieczkę dookoła świata zanim weźmie udział w procesie rekrutacyjnym do jednych z największych firm w Polsce.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *